Sport Psychology

O psychologické přípravě a její závažnosti již bylo napsáno mnoho publikací u nás i v zahraničí. Přesto se však stále upřednostňuje somatická, kondiční, technická a taktická příprava, a osobnost sportovce a psychická příprava sportovce zůstává obvykle v pozadí. Ve většině případů se hledá pomoc sportovního psychologa a začíná se s psychickou přípravou až tehdy, když sportovec nečekaně selže a nenašly se žádné chyby v kondiční, technické a taktické přípravě. Psychika se najednou stává tím faktorem, který je zodpovědný a nejdůležitější (ale kterému se předtím nevěnovala větší pozornost). Přitom při zhruba stejných možnostech vrcholové sportovní přípravy, při využití obdobných tréninkových prostředků je ideální hledat rezervy k získávání převahy nad soupeřem právě v oblasti psychické přípravy (povolený "psychologický doping").

Určité možnosti se skrývají ve využití prostředků psychologické vědy, zvláště za podmínek, kdy vysoká výkonnostní vyrovnanost závodníků zesiluje napětí sportovního boje a působí jako psychická zátěž. Vědomí aktuálnosti využití psychologie ve sportovní přípravě je zesilováno případy četných selhání výkonnosti, nadměrným psychickým napětím sportovců, zhroucením bez tělesných příčin a častými neurotickými obtížemi sportovců. V pokrokových tréninkových systémech se od psychologie očekává, že v tréninkovém procesu pomůže ke zvyšování sportovní výkonnosti a při soutěži ovlivní odolnost psychického stavu sportovce tak, aby v závodě uvolnil všechnu natrénovanou kapacitu.

Smyslem psychické přípravy je tedy probuzení sil a schopností, které mohou být sportovci nápomocné v nepředvídaných stresových situacích na tréninku i v soutěžích. Proto je potřebné zařazovat do tréninku nové postupy, formy, prostředky.

Jedním z mnoha činitelů, které mohou trenérovi pomoci, jsou např. různé formy mentálního cvičení, které na jedné straně pomáhají rozvíjet osobnost sportovce, na druhé straně mohou být formou aktivního odpočinku. V něčem je téměř každé mentální cvičení miniaturním modelem soutěže. Účast na těchto cvičeních dává sportovci neocenitelnou zkušenost, uvolnění, spontánnost, a dovoluje mu prožít radost z tvořivého úsilí. Mentální cvičení jsou obvykle zaměřena na uvědomění si skrytých psychických fenoménů, na zvládnutí nevědomých projevů lidské psychiky. V centru pozornosti jsou zejména pozornost a sebekontrola.

Před závodem se sportovec může dostat do zvláštní psychologické pasti. Neustále přemýšlí o soutěži. Tyto myšlenky mu nedovolují si odpočinout, soustředit se. Proto se snaží rozptýlit nebo tyto myšlenky potlačit. Dochází však k protichůdnému výsledku a myšlenky o zodpovědnosti jsou vtíravější. Psychika se dostává mimo kontrolu a sportovec - místo aby přiznal svoji porážku v boji s úzkostí a udělal tak první krok k vítězství nad ní - mrhá všechny síly na neurčitý vnitřní boj. Když se mu však podaří uvědomit si tento mechanismus a najít řešení tohoto paradoxu, potom je na dobré cestě k vítězství. Nepozornost na závodech se nedá napravit. Rozhodující závody neodpouštějí rozptýlení, proto jedním z úkolů psychické přípravy je rozvinout schopnost koncentrace, zaměření pozornosti tak, aby se sportovec dokázal soustředit na daný objekt či předmět tak dlouho, jak potřebuje.

Takováto relaxační psychická cvičení mají jediný cíl. Pomocí zajistit závodníku vystavenému psychicky náročným situacím pocit duševní harmonie, vyrovnanosti, zbavit ho negativních efektivních stavů, zejména úzkosti, duševního rozladění a pocitu únavy.

Ne vždy je ale vhodným psychologickým zásahem, optimalizujícím aktuální předstartovní stav, právě relaxace. V některých situacích je naopak zapotřebí mobilizovat, zvyšovat energetickou připravenost organismu k výkonu - nikoli relaxovat. Proto je nezbytné, v procesu dlouhodobé spolupráce se sportovcem, naučit sportovce jednoduchými způsoby měřit aktuální úroveň jednotlivých složek předstartovního psychického stavu, a poté umět zvolit tu nejvhodnější metodu regulace a optimalizace předstartovní psychiky tak, aby byl sportovec připraven (vyladěn) k podání svého individuálního maxima.


V řadě vyspělých zemí světa jsou v současné době k provozování vrcholového sportu relativně dobré podmínky. Nové poznatky o technice a tréninkových prostředcích se rychle šíří a výsledkem je, že sportovci mají možnost využit všechny moderní prostředky technické, kondiční a taktické přípravy. V mezinárodním měřítku to vede k velké výkonnostní vyrovnanosti sportovní špičky, kdy málo velkých závodů má jasného favorita, a na přední místa aspiruje celá řada závodníků. Vědomí vyrovnanosti, kdy závodník může být první, ale třeba i desátý, vytváří psychickou zátěž, která plyne z nejistoty očekávání. Mezi závodníky se stejnou potenciální možností podat vysoký výkon se v závodě prosadí pouze ten, který dokáže optimálně vyladit a zvládnout svůj aktuální psychický stav a jeho projevy, a v daný okamžik je nejlépe schopen realizovat svou výkonnostní kapacitu (je schopen podat své individuální maximum v požadovaný okamžik).

Každý sportovní psycholog má své originální metody a postupy. Většinou je nepublikuje a střeží je pro své svěřence. Přitom mnohá pravidla životní moudrosti a sebeovládání byla sepsána již dávno. Jde jen o to, najít individuální, správnou kombinaci v rozmanité mozaice osobnosti sportovce. Není možné poskytnout jednoznačné návody nebo seznamy prostředků, které se dají využít za každé situace pro každého jedince ve vrcholové etapě. Sportovní psycholog by měl směřovat sportovce ke stavu, kdy už žádného psychologa nebude potřebovat, protože nejlepším psychologem si bude on sám. Tím se naplní přísloví: "Když dáte hladovému rybu, nasytíte ho na jeden den; když ho ryby naučíte chytat, poskytnete mu potravu na celý život."

Svým klientům poskytuji moderní psychologické poradenství, zaměřené na zlepšení sportovního výkonu. Do svého přístupu přináším inovaci, důraz na nejnovější vědecké poznatky z oblasti výkonové psychologie a neurologie. Nenabízím kouzla ani neslibuji zázračný univerzální recept. Soustředím se na efektivitu - pokud na sobě chcete pracovat, pomohu vám k tomu, aby Vaše snaha vedla k dlouhodobým pozitivním změnám. Ve své praxi uplatňuji zejména tyto 3 principy :

Princip efektivity

Kladu důraz na užitečnost a smysluplnost své práce. Ať už jde o konzultaci, workshop či dlouhodobou psychologickou přípravu, musí pro Vás být vždy přínosné. Efektivní práce je klíčem k tomuto cíli.

Princip inovace

Pracuji s nejmodernějšími vědeckými poznatky, přináším vlastní know-how, kreativitu a analytické myšlení. Nemám rád banality. Nikdy ode mě neuslyšíte "hlavně myslete pozitivně". To není má představa moderní sportovní psychologie.

Princip pozitivity

Jsem optimista. Spoléhám na vlastní snahu, úsilí, odhodlání. Pokaždé se dá najít způsob, jak se zlepšit. Sportu se v různých podobách věnuji celý život, myslím, že mu rozumím, dívám se na svět "sportovně soutěživým" pohledem. Jsem člověkem, který Vás nikdy nenechá se vzdát.

Svým klientům nabízím např. tyto formy spolupráce:

PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ

Standardní osobní či online psychologické konzultace, zaměřené na zlepšení Vašeho výkonu.

Náplň konzultací je variabilní, stěžejními body však bývá nalezení psychických překážek, které brání v dosažení maximální výkonnosti, získávání a posilování klíčových mentálních dovedností a celkové posouvání psychických schopností za hranice Vašich dosavadních možností. Naučím Vás, jak diagnostikovat vlastní změny psychických stavů (předstartovní psychodiagnostika), a jak svůj předstartovní psychický stav optimalizovat - jak vytvořit ty nejlepší předpoklady pro podávání maximálního výkonu.

PSYCHOLOGICKÁ PRÁCE S TÝMEM

Pokud chcete pracovat na zlepšení výkonnosti svého týmu, společně vytvoříme "kulturu špičkového výkonu", která bude prostupovat celým týmem. Jde o komplexní přístup, který je založen na kombinaci skupinových a individuálních konzultací. Nabízím m.j. různé krátkodobé a intenzivní programy či diagnostiku skupinové dynamiky (speciální techniky aplikované sociometrie, diagnostika interpersonálních vztahů, vztahových a názorových preferencí pod.). V návaznosti poté nabízím především dlouhodobou spolupráci při optimalizaci interpersonálních vztahů, jejich zefektivnění, prevenci a řešení konfliktů, diagnostiku latentního napětí a jeho eliminaci aj.

PSYCHOLOGICKÝ TERÉNNÍ KOUČINK

Se svými svěřenci absolvuji průřezově jejich celou sportovní přípravu, jsem přítomen na libovolném počtu tréninků jak kondičních, tak technických či taktických; účastním se vybraných soutěží jak národních, tak mezinárodních - to vše s cílem co nejlépe monitorovat charakter samotné činnosti, specifika sportovní disciplíny, všechny možné vlivy plynoucí z individuálních zvláštností jedince a jeho reakcí na změny situace atd. Ve vhodný čas přistupuji ke sběru dat - informací o výkonu (objektivní i subjektivní výkonové parametry), informací o složkách psychického stavu, a jejich porovnávání, poté určujeme optimální pásma pro jednotlivé parametry a volíme vhodné regulační postupy, které učíme sportovce zvládat tak, aby je byl schopen samostatně používat. V určitém okamžiku spolupráce se sportovec stává relativně samostatným a nezávislým na osobě psychologa, a je schopen pozitivně ovlivňovat a vylaďovat své předstartovní stavy - a podávat výkon na úrovni svého osobního maxima (či vyšší). Součástí servisu je nejen psychologická příprava během sezóny, a účast na vybraných závodech, ale i účast na intenzivních soustředěních, on-line konzultace apod.

OSOBNOSTNÍ PSYCHODIAGNOSTIKA

Osobnostní psychodiagnostika (specificky sestavená testovací baterie) je součástí spolupráce s každým sportovcem, a to z mnoha důvodů - typ temperamentu např. podmiňuje účinnost a volbu nejvhodnějších tréninkových prostředků a tréninkového režimu jako celku, některé osobnostní vlastnosti podmiňují a spoluurčují volbu regulačních mechanismů aj. Psychodiagnostiku provádíme vždy na počátku spolupráce (vstupní diagnostika), a poté v cca ročních intervalech. Cílem je získávat nejen informace o aktuální situaci, ale zejména sledovat a analyzovat trend postupných změn na úrovni osobnosti sportovce tak, aby byly zajištěny nejen potřebné osobnostní předpoklady pro maximalizaci jeho výkonu, ale i jeho zdravý mentální a somatický rozvoj.


WORKSHOPY A KURZY

Workshopy jsou určeny pro kohokoliv, kdo má zájem dozvědět se více o problematice výkonové psychologie a naučit se některé praktické dovednosti, které lze využít - ať už v pozici aktivního sportovce, trenéra, nebo rodiče. Workshopy připravujeme ad hoc na míru, vždy na dohodnuté témata z oblasti sportovní psychologie (např. na téma motivace, emoce aj.)

SPOLUPRÁCE SE SPORTOVNÍMI TÝMY A KLUBY

Chcete zmapovat fungování klubu či Vašeho sportovního týmu ze sportovně-psychologického hlediska? Rádi byste co nejvíce zefektivnili využívané tréninkové metody? Potřebujete zlepšit spolupráci sportovního klubu a rodičů? Myslíte si, že je zapotřebí zmírnit tlak, vyvíjený na mladé sportovce ze strany rodičů a trenérů? Podívejte se na servis, který vám mohu nabídnout :

  • Sportovně-psychologický audit - mapování všech vnějších i vnitřních vlivů a působení, sestavení celkového obrazu sportovního klubu či týmu z hlediska sportovně-psychologické problematiky, diagnostika rizikových faktorů a negativních jevů, analýza příčin a návrh možných změn.
  • Analýza tréninků, využívaných tréninkových metod, měření efektivity činnosti, hledání optimálních řešení pro zvýšení efektivity. Analýza výkonového profilu jednotlivců i týmů.
  • Sportovně-psychologická školení pro trenéry k problematice psychologických aspektů tréninkového procesu a způsoby maximalizace sportovního výkonu prostřednictvím psychologické zpětné vazby.
  • Asistence při zkvalitňování vztahů mezi sportovním klubem a rodiči mladých sportovců, ať už formou konkrétních setkání/besed či sestavením krátkodobého až dlouhodobého akčního plánu.
  • Besedy/semináře pro sportovce, rodiče a trenéry na aktuální témata.

Tyto a další služby lze využít jednorázově, či skrze ně navázat dlouhodobější spolupráci. Vše záleží na vzájemných představách a možnostech. Kontaktovat mě můžete ZDE (prolink na kontaktní formulář) a společně najdeme takovou formu spolupráce, která bude smysluplná a efektivní právě pro Vás.


REFERENCE ZE SPORTU A SPORTOVNÍ PSYCHOLOGIE

První zkušenosti v oblasti sportovní psychologie jsem začal sbírat již jako student na VŠ (FTVS UK a FF UK Praha) v druhé polovině 80. let; v letech 1988-1992 jsem po ukončení VŠ studií dále absolvoval interní aspiranturu a doktorandské studium v oboru psychologie sportu při Výzkumném ústavu tělovýchovy a katedře psychologie FTVS UK v Praze pod vedením ing. Mazurova, doc. Rychteckého, prof. Hoška a prof. Anneta z University of Warwick. V této době jsem začal spolupracovat i s vrcholovými sportovci v různých sportovních odvětvích. Společně s Olegem Mazurovem a týmem studentů (a později absolventů FTVS UK a doktorandů) jsme začali pracovat na speciální metodice zvyšování efektivity sportovní činnosti na základě psychologické zpětné vazby, která vyústila ve vznik originálního programu na řízení sportovní přípravy na podkladě psychologické zpětné vazby. Od počátku 90. let jsem potom úspěšně spolupracoval a i nadále spolupracuji s celou řadou sportovců u nás i v zahraničí, kteří ve spolupráci se mnou a naším týmem získali více než 80 medailí ze závodů ME, MS či OH.

V letech 1982 - 1988 jsem se aktivně věnoval horolezectví a sportovnímu lezení na vrcholové úrovni, absolvoval jsem řadu prvovýstupů vysoké obtížnosti jak u nás, tak i v zahraničí. Jsem držitelem titulu Mistr sportu a trenérem a cvičitelem I. třídy v horolezectví. V letech 1989-1992 jsem pracoval jako reprezentační trenér a psycholog reprezentačních družstev ČSFR, a v roce 1993 jsem dále pracoval s reprezentačními týmy ČR a SR ve sportovním lezení (obě závodní disciplíny - lezení na obtížnost, lezení na rychlost).

V roce 1993 jsem se svou společností PROFI-LINE, s.r.o. začal podnikat v oboru sportovních služeb, a až do roku 1999 jsem úspěšně provozoval sportovní centrum s hotelem, restaurací, fitness centrem a posilovnou, a zejména lezeckou stěnou v areálu TJ Ruzyně (Praha 6). Tato lezecká stěna měla v době svého vzniku výborné evropské parametry (výška 12,9m, celková plocha lezecké stěny 1.125 m2, převisy až 7,6 m, lezecká obtížnost od stupně II až do stupně VIIIc); během 6 let provozování jsme zde uspořádali 12 x mezinárodní Mistrovství ČR v seniorských, juniorských i žákovských kategoriích, 6 x mezinárodní závody Bohemia Cup s účastí předních závodníků z tehdejší evropské i světové špičky (Francois Legrand, Suzi Good, Žeňa Krivošejcev, .........), 1 x závod Evropského poháru a Mistrovství Evropy aj. Naše fitness centrum s posilovnou a lezeckou stěnou ke svým kondičním soustředěním pravidelně využívala reprezentační družstva ve sportovním lezení (naše i zahraniční - týmy z Itálie, Německa, Slovinska, Kazachstánu, Ruska, Polska, Slovenska, Rakouska aj.), ale i reprezentační týmy z jiných sportovních odvětví - kulturisté, skokani na lyžích, parašutisté, atleti, skokani na trampolíně, reprezentační týmy sportovního aerobicu, střelci (pistolové disciplíny i dlouhé zbraně), letečtí akrobaté a mnozí další.

Od konce roku 1999, a zejména od poloviny roku roku 2000 jsem spolupráci se sportovci z pracovních důvodů poměrně výrazně omezil - moje povolání personalisty na pozici HR ředitele v celé skupině MEF Holding (1999-2004), a od poloviny roku 2002 potom enormní pracovní vytížení, kdy jsem paralelně pracoval jak na pozici Group HR Director v rámci holdingu, tak i na pozici HR manažera ve skupině TV NOVA (součást MEF Holdingu) mi zabíralo více a více prostoru i mimo běžnou pracovní dobu. Proto jsem spolupráci se sportovci postupně omezoval, až nakonec v letech 2003-2011 jsem se věnoval pouze personalistice.

Od roku 2012 jsem se ale znovu začal ke sportovní psychologii vracet. Zkušenosti z businessu a z prostředí středního, vyššího a top managementu z českých i zahraničních firem a korporací jsou nesmírně přínosné i pro servis, který poskytuji spolupracujícím sportovcům (a naopak).

Aktuálně aktivně spolupracuji s několika perspektivními svěřenci (fleretistka - budoucí olympionička, sportovní střelec - vicemistr světa v pistolových disciplínách, tenista - aktuálně kolem 150m v žebříčku ATP aj.).

V případě zájmu o spolupráci mne můžete kontaktovat ZDE .